Kraków to jedno z miejsc, do których turyści chętnie wracają. Nie powinno zatem dziwić, że współcześnie wiele firm zajmuje się organizacją wycieczek właśnie do tego miejsca. Czy warto skusić się na taką wycieczkę?
W Krakowie nie brakuje miejsc, które warto zobaczyć. Osoby planujące urlop w tym mieście mogą się zastanawiać, które rozwiązanie będzie lepsze: samodzielne zorganizowanie wycieczki czy może skorzystanie z oferty jednego z biur turystycznych. Przykładami tych ostatnich są np. Biuro Podróży BTZ PTTK czy StayPoland. W zależności od programu wykupionej wycieczki turyści mogą liczyć na zorganizowanie noclegu lub tylko atrakcji.
Skorzystanie ze zorganizowanej wycieczki jest dobrym rozwiązaniem z punktu widzenia choćby tych turystów, którzy mają niewiele czasu i chcą, by przewodnik oprowadził ich po najważniejszych punktach miasta. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób lubiących samodzielnie odkrywać tajemnice odwiedzanych miejscowości. Powinny one samodzielnie rozplanować sobie czas. Wówczas niezbędna jest też rezerwacja noclegu w jednym z hoteli (np. Queen Boutique Hotel www.queenhotel.pl) czy hosteli (np. Hostel Atlantis). A co koniecznie trzeba zobaczyć w Krakowie, i to niezależnie od tego, czy mowa o wycieczce wykupionej w biurze podróży, czy zorganizowanej na własną rękę? Oto 3 szlaki, które powinien poznać każdy odwiedzający Kraków. Każdy jest przy tym niepowtarzalny i pozwala poznać miasto od innej strony.
Szlak historyczny – jak kiedyś wyglądał Kraków
Kraków to jedno z najstarszych miast w Polsce. Naturalne więc, że zabytków w nim nie brakuje. Miłośnicy dawnych czasów powinni udać się szlakiem historycznym. Przykładowy szlak obejmuje zwiedzanie Bazyliki Mariackiej czy Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, którego jeden oddział znajduje się w podziemiach rynku.
Osoby zainteresowane odkrywaniem historii Krakowa powinny pamiętać o Kazimierzu. Współcześnie to centrum kulturalnego życia miasta, ale i tam nie brakuje zabytków. Wystarczy wspomnieć o Centrum Kultury Żydowskiej (które jest zresztą najczęściej pierwszym punktem wycieczek po Kazimierzu), licznych synagogach czy historycznym cmentarzu żydowskim.
Szlakiem witraży, czyli kim był Stanisław Wyspiański
Turyści, których nie przeraża wielogodzinne zwiedzanie, powinni udać się również do budynków sakralnych i muzeów, w których znajdują się witraże wykonane przez Stanisława Wyspiańskiego. Ten polski malarz w świecie jest znany głównie jako dramaturg i grafik.
Obowiązkowym punktem dla osób podążających szlakiem witraży jest kościół oo. Franciszkanów. Są w nim nowatorskie witraże i polichromie, które zachwycają do dziś. Za największe dzieło Wyspiańskiego uchodzi witraż ekspresjonistyczny znany pod nazwą „Bóg Ojciec wydobywający świat z chaosu”. Projekty i niedokończone witraże można obejrzeć również w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Szlak górniczy – Wieliczka
Będąc w Krakowie, warto udać się do Wieliczki. To właśnie tam znajduje się słynna Kopalnia Soli „Wieliczka”. Poza szlakiem wyznaczonym dla turystów śmiałkowie mogą zdecydować się m.in. na trasę górniczą. Organizatorzy tak rozplanowali czas turystom przemierzającym tę trasę, że mogą oni poczuć się niczym górnicy i sprawdzić, czy nadawaliby się do tej pracy. Jednym z zadań dla odważnych jest pomiar stężenia metanu.
Czas spędzony w Wieliczce z pewnością będzie można uznać za udany. W zależności od wybranej trasy atrakcje czekają zarówno na dorosłych, jak i najmłodszych turystów.
Kraków – miasto, które tętni życiem
Bez względu na to, czy wycieczka została wykupiona w biurze podróży, czy też zorganizowana na własną rękę, warto wiedzieć, że Kraków oferuje również rozrywkę wieczorami. Właśnie wówczas tętnią życiem liczne restauracje i puby. To doskonały moment, by poznać miasto również od tej strony. Dobrych imprez nie brakuje zwłaszcza w wakacje.