Spędziliśmy wspaniałe wakacje na tropikalnej wyspie, w jednym z krajów Azji czy w głębi Afryki. Poza opalenizną i dobrym humorem wieziemy do kraju PAMIĄTKI! Docieramy na lotnisko a tam zaskoczenie. Panowie w mundurach stanowczym tonem każą nam udać się z nimi, przesłuchują na okoliczność przemytu i konfiskują tak pieczołowicie wybierane pamiątki. Czasami sprawa zostaje skierowana do sądu (wtedy grozi nam kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, w zależności od tego, ile produktów wykonanych z chronionych okazów chcieliśmy wwieść do Polski).
Na kolorowych targach Afryki i Azji, w sklepach i na ulicach miasteczek Ameryki Południowej, można znaleźć zarówno żywe ptaki, węże, żółwie, małpki, jak i tysiące pamiątek zrobionych z egzotycznych zwierząt i roślin. Kuszą motyle o niezwykłych skrzydłach, oryginalne torby z krokodyla, cętkowana skóra lamparta, figurka z kości słoniowej lub piękny okaz koralowca . Jednak większość egzotycznych pamiątek wytwarzanych jest z zagrożonych gatunków!
Więc co ma zrobić turysta, gdy sprzedawca na bazarze zapewnia, że torebka czy pasek są wykonane z gatunków niepodlegających ochronie? Są dwie opcje: zrezygnować z zakupu jeśli nie jesteśmy go pewni lub zadzwonić na numer warszawskiej izby celnej, opisać dany przedmiot i dowiedzieć się, czy można go bez problemu przywieźć do kraju (Informacja (22) 650 33 02). Innym wyjściem jest wydrukowanie i zabranie na wakacje całej tzw. listy CITES (chronionych gatunków), którą znajdziemy w jednym z załączników do Konwencji Waszyngtońskiej.
Warto jednak przed wyjazdem trochę poczytać i zapoznać się z listą zakazanych okazów obejmującą m.in.:
1. kawior;
2. skóry lub wyroby ze skór dzikich kotów, niedźwiedzi, wilków;
3. wypchane ptaki drapieżne;
4. wyroby wykonane ze skór węży, krokodyli lub waranów;
5. naturalne medykamenty i produkty lecznicze (maści, balsamy itp.) zawierające pochodne z niedźwiedzi, pijawek lekarskich i innych zwierząt;
6. koralowce, muszle oraz wszelkie takie pamiątki turystyczne, jak np. nalewki na kobrach lub innych wężach.
Niektóre chronione okazy można jednak przywieźć bez groźby więzienia np.:
1. kawior z ryb jesiotrokształtnych – do 125 g na osobę w opakowaniu indywidualnie oznakowanym (jednorazowa banderola);
2. pałeczki deszczowe – instrument muzyczny wykonany z prostego kawałka wysuszonej łodygi kaktusa – do 3 szt. na osobę;
3. przetworzone okazy krokodylowych czyli torebki, buty, paski itp. wyroby – do 4 szt. na osobę;
4. muszle skrzydelnika olbrzymiego – do 3 szt. na osobę;
5. pławikoniki – do 4 martwych okazów na osobę;
6. muszle przydaczni – do 3 okazów na osobę, łącznie nie więcej niż 3 kg.
Dokładną listę produktów, jakich nie wolno przywozić do Polski zgodnie z Konwencją Waszyngtońską (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora – CITES), obowiązującą w naszym kraju od 1990 roku, znajdziesz tutaj: CITES
Zmiany w załącznikach do Konwencji Waszyngtońskiej CITES z 23 czerwca 2010 roku znajdziesz tutaj: NOWE ZAŁĄCZNIKI CITES