Dla poszukiwaczy nietypowych form wypoczynku lubiących uprawiać sporty ekstremalne mamy kolejną propozycję – canyoning. Jest on odwrotnością wspinaczki, bo w tym przypadku koryta rzek pokonuje się wraz z ich biegiem, w dół. Do niedawna była to forma turystyki dla wybrańców, głównie badaczy i speleologów, teraz canyoning może uprawiać każdy, wystarczy dobra umiejętność pływania oraz siła fizyczna.
Wędrówka odbywa się rwącą rzeką, często przepływającą bardzo malowniczymi wąwozami górskimi. Napotkane po drodze przeszkody to: wodospady, progi wodne, ciasne przesmyki, przełomy czy jaskinie. Taka trasę można pokonywać na różne sposoby i przy zastosowaniu zróżnicowanego sprzętu. Z małych wodospadów można skakać, większe wymagają zastosowania odpowiedniej uprzęży i liny, na której instruktor spuszcza nas w dół. Proste części trasy pokonuje się płynąc lub po prostu wędrując po dnie rzeki. Przed wyprawa warto potrenować nurkowanie, gdyż zdarza się, że niektóre odcinki trasy trzeba pokonać pod wodą. W zależności od rodzaju trasy na niektórych odcinkach można spotkać tobogany – naturalne rynny, z których się zjeżdża. Uderzenie adrenaliny i niesamowite przeżycia gwarantowane!
Przed wielka wyprawą do Francji czy Brazylii warto spróbować swoich sil w Polsce na mniej wymagających trasach. Dobre tereny do uprawiania canyoningu to okolice Szklarskiej Poręby, Tatry na wodospadzie Siklawa lub okolice Międzygórza na rzece Wieliczka. Rodzime wodospady to zaledwie namiastka canyoningu z prawdziwego zdarzenia. Najbardziej popularne wśród poszukiwaczy ekstremalnych wrażeń są kraje Alpejskie (Francja, Włochy i Austria), natomiast poza Europą atrakcyjne trasy można znaleźć przede wszystkim w Brazylii.
Do wprawiania canyoningu potrzebny jest odpowiedni sprzęt, w skład którego wchodzą: strój neoprenowy, buty, rękawiczki, kask oraz uprząż wspinaczkowa, liny, haki i młotki. Zakup pełnego osprzętowania jest dość kosztowny. Na szczęście w trakcie wyjazdu na zorganizowaną wyprawę sprzęt dostarcza najczęściej organizator. Kombinezon neoprenowy pozwala przetrwać w bardzo niskich temperaturach wody jakie mają miejsce w górskich rzekach. W trudniejszym terenie na taki kombinezon zakłada się dodatkowo kombinezon dakronowy, chroniący ciało przed uszkodzeniami i skaleczeniami. Buty chronią przed skaleczeniem nóg oraz służą jako zabezpieczenie antypoślizgowe.
W ofercie Polskich biur podróży coraz częściej można znaleźć oferty wyjazdu np. do Austrii, połączone z możliwością uprawiania canyoningu. Ceny takiej wyprawy kształtują się w granicach 50-100 euro ,oczywiście w zależności od rodzaju trasy, i dodatkowo zawierają: wyposażenie, przejazd na miejsce i powrót do hotelu.