W Masywie Śnieżnika Kłodzkiego, na prawym zboczu doliny Kleśnicy, w miejscowości Kletno znajduje się największa atrakcja tej okolicy Jaskinia Niedźwiedzia. Będąc najdłuższą jaskinią po polskiej stronie Sudetów cieszy się ona wielką popularnością wśród turystów (dlatego bilety najlepiej rezerwować wcześniej).
Jaskinia Niedźwiedzia została odkryta przypadkiem podczas eksploatacji kopalni marmuru (w roku 1966). O tego czasu przeprowadzono wiele prac badawczych, geologicznych i górniczych a następnie udostępniono ją dla turystów (w 1983 roku). Korytarze Jaskini Niedźwiedziej rozłożone są na trzech poziomach połączonych tzw. kominami. Do zwiedzania udostępniona została trasa w środkowej części jaskini.
Trasa turystyczna rozpoczyna się od śluzy wejściowej w Sali Niedźwiedzia chroniącej mikroklimat jaskini przed wpływami z zewnątrz. Trasa liczy około 360 m, czas przejścia trasy wynosi ok. 40-45 minut. Po drodze na turystów czeka wiele ciekawych form skalnych np. strop wodny, który został wyżłobiony przez wodę pod wysokim ciśnieniem przepływającą niegdyś przez jaskinię.
We wnętrzu jaskini znajduje się Salka Nietoperzy (mieszka ich tu około 200 osobników i ze względu na ich ochronę w okresie zimowania zamyka się jaskinię na 2 miesiące). Nie musimy obawiać się wplątania przelatujących nietoperzy we włosy (posiadając świetny aparat echolokacji sprawnie unikają wszelkich przeszkód, nawet w zupełnych ciemnościach).
Kolejną atrakcja jest Sala Lwa Jaskiniowego, w której podczas pac badawczych znaleziono kompletną czaszkę lwa jaskiniowego (z wyglądu przypominał tygrysa, był jednak większy i bardziej masywny). Możemy tu zobaczyć stanowisko paleontologiczne i nieoczyszczone jeszcze kości zwierząt plejstoceńskich. W jednej z następnych sal znajduje się szkielet niedźwiedzia jaskiniowego.
W Korytarzu Stalaktytowym znajdują się wspaniałe stalaktyty. Spływające po nich kropelki wody pokazują, że jaskinia wciąż żyje. Spływająca woda osadza kalcyt, tworząc fantazyjne kształty. Wyjątkowo piękne formy naciekowe zobaczymy w Sali Pałacowej (nazwa wzięła się od skojarzenia tego widoku z przepychem pałacu). Tuz obok z platformy widokowej w Zaułku Kaskad można zobaczyć przypominającą zamarznięty wodospad wspaniałą 6 metrową kaskadę.
Po drodze poza stalaktytami i stalagmitami możemy zobaczyć misy martwicowe wypełnione jedynymi w swoim rodzaju kalcytowymi kwiatami. Niektóre formy nacieków układają się w kształty żywcem przeniesione z Dalekiego Wschodu np. pagody, pola ryżowe widziane z lotu ptaka.
W Jaskini Niedźwiedzia możemy spotkać różnokolorowe polewy, zawdzięczające swe barwy domieszkom metali (żelaza, manganu i in.). W jednej z nich można dostrzec zatopionego nietoperza. Kawałek dalej znajduje się szczelina, w której ok. 13 000 lat temu zaklinował się mały Niedźwiadek Jaskiniowy (widać jego szkielet). Trasę kończy śluza wyjściowa.
Może za trzecim razem uda nam się w końcu tam dostać 🙂