Około 35 km na południowy-wschód od Opola leży malownicza Góra Św. Anny (406 metrów n.p.m.). To niewielkie wzniesienie z bazyliką, jednym z największych w Europie amfiteatrów i Parkiem Krajobrazowym przyciąga wielu turystów.
Góra Św. Anny jest wyjątkowym miejscem z co najmniej z kilku powodów. Dla wierzących to miejsce święte, do którego pielgrzymują tysiące wiernych z całego kraju i zagranicy. Amatorów przyrody przyciąga na górę fakt, że jest ona wygasłym wulkanem sprzed milionów lat i został tu utworzony Rezerwat Geologiczny. Natomiast dla fanów historii prawdziwą gratką jest zbudowany przez hitlerowców amfiteatr. Dzięki swym unikalnym walorom Góra Świętej Anny w dniu 14 kwietnia 2004 roku została uznana za pomnik historii i tym samym znalazła się na liście najcenniejszych obiektów i zabytków w Polsce.
Na samym szczycie Góry Św. Anny pod koniec XV wieku został wzniesiony gotycki kościół pątniczy. Po wielu przebudowach zyskał on ostatecznie barokowy charakter, szczególnie widoczny w pięknym, bogato zdobionym wnętrzu ( liczne malowidła i złote zdobienia). Na szczególna uwagę zasługuje figura Świętej Anny Samotrzeciej, powstała w XV wieku z lipowego drewna. Po wschodniej stronie bazyliki w 1804 roku została dobudowana kaplica. Bezpośrednio przed kościołem Św. Anny znajduje się prostokątny dziedziniec, który nazywany jest Rajskim Placem. Z trzech stron jest on otoczony krużgankami, które zwieńczone są balustradą. Pod krużgankami znajduje się między innymi kilkanaście niemal stuletnich konfesjonałów. Na początku XVIII wieku na zboczach Góry Św. Anny wybudowano zespół kaplic kalwaryjskich, w skład którego wchodzi obecnie 37 kaplic oraz 3 kościoły. Droga kalwarii ma ponad 6 kilometrów, jest bardzo malownicza i prowadzi przez wiele wzniesień, czasami bardzo stromych.
Wielka trakcją Góry Św. Anny jest jeden z największych amfiteatrów w Europie, który może pomieścić kilkadziesiąt tysięcy widzów (według różnych źródeł od 30 do 100 tysięcy). Został on wzniesiony przez hitlerowców na kraterze wulkanu, miały się tu odbywać wielkie wiece polityczne. Hitlerowcy wybudowali także mauzoleum dla uczczenia poległych Niemców. Jesienią 1945 roku, po przegranej przez hitlerowców drugiej wojnie światowej, mauzoleum zostało wyburzone. W jego miejscu Polacy wybudowali Pomnik Czynu Powstańczego.
Na terenie Góry Św. Anny znajduje się również wyjątkowy Park Krajobrazowy składający się z kilku rezerwatów przyrody. Charakteryzuje go niezwykłe bogactwo roślin i zwierząt, na terenie parku stwierdzono występowanie ponad 800 gatunków roślin i ponad 50 gatunków ptaków m.in. jastrzębi, myszołowów, krogulców. Występują tu także jelenie, tchórze, lisy, dziki, borsuki i sarny. W miejscu, gdzie kilkanaście milionów lat temu znajdował się krater wulkanu znajduje się Rezerwat Geologiczny „Góra Św. Anny”. Rezerwat można zwiedzać specjalnie przygotowanymi i opisanymi ścieżkami dydaktycznymi. Po drodze możemy zobaczyć tuf wulkaniczny oraz słupy bazaltowe powstałe w trakcie stygnięcia lawy.