Półwysep Mani, geograficzna odnoga gór Tajgetu (Tajgetos), jest jednym z najbardziej osobliwych miejsc w Grecji. W należącej do Mesenii części północnej można jeszcze spotkać rozległe gaje oliwne. Na południu, które jest częścią Lakonii, okolica staje się wyjątkowo surowa i naga. Osmanie nie byli zainteresowani tą nieurodzajną częścią Mani w głębi półwyspu, więc udało się tu przetrwać średniowiecznym greckim kulturom plemiennym. Wiele niewielkich, często pokrytych malowidłami kaplic, świadczy o głębokiej wierze mieszkańców, a obronne osady o charakterze twierdz przypominają o skłonności do walki i głęboko, bo po wiek XX, zakorzenionym zwyczaju zemsty krwi.
Od średniowiecza nieuchronne prawo zemsty krwi nakłaniało każdy większy ród Mani do budowania w środku posiadłości wysokich, pozbawionych okien wież. Z takich „pyrgi” mieszkańcy często nie wychodzili miesiącami, szukając w nich schronienia tak długo, jak długo trwał sąsiedzki spór. W stolicy Mani, Areopoli, nazwanej- co znamienne- od imienia antycznego boga wojny Aresa, wyjątkowo dobrze zachowały się zwłaszcza trzy wieże, w których urządzono pensjonaty. W Vathii Narodowe Biuro Turystki od 1975 roku odnowiło wiele starych wież, dzięki czemu te zabytki Grecji zachwycają przyjezdnych. Ponad połowa z około 90 budynków w tej osadzie pochodzi z lat 1840-1900, 35 z nich to dwu-, czteropiętrowe wieże. Należały do różnych linii czterech wielkich klanów rodzinnych, które po raz ostatni strzelały do siebie z wież, używając broni palnej palnej, w roku 1839. W innych miejscowościach jeszcze pod koniec XIX wieku występowały tak zacięte walki klanowe, że do zakończenia jednej z wojen domowych niezbędna była interwencja greckiej artylerii. Po drugiej wojnie światowej zabytkowe osady wyludniły się, a obronne wieże zostały porzucone na pastwę losu i niszczały. Dopiero turystyka, i fakt, że wakacje w Grecji stały się tak popularne, przyczyniła się do zachowania i odnowienia tych cennych pomników dawnych czasów.
Dobre plaże na Mani można spotkać jedynie pod Kardamili u nasady półwyspu. Najciekawszym obiektem przyrodniczym jest jaskinia krasowa Spileon Dirou, w której pływa się łodzią po podziemnej rzece.