Tradycja wytwarzania bułgarskiego wina sięga czasów starożytnych, gdy ziemie tego kraju należały do Traków. Od czasu utworzenia stanu Bułgarskiego w VIII w. tradycja jest podtrzymywana i kontynuowana przez Bułgarów. Bułgarskie wina znane są z unikalnych właściwości smakowych, dzięki czemu stanowią silną konkurencję dla największych producentów tego trunku na świecie. Wina bułgarskie podobnie jak włoskie, francuskie czy hiszpańskie, wspaniały smak i aromat zawdzięczają specyficznemu klimatowi, charakterystyce geograficznej oraz tradycji kultywacji winogron sięgającej tysięcy lat wstecz.
Podobnie jak we Francji, Hiszpanii czy we Włoszech, turyści spędzający wczasy w Bułgarii mogą zwiedzić większą część regionów kraju, w każdym z nich testując różne rodzaje wina pochodzące z lokalnych odmian winogron. Do najważniejszych odmian winorośli, charakteryzującej poszczególne obszary Bułgarii należą:
- Gamza jest odmianą winorośli najbardziej rozpowszechnioną w północno-wschodniej części Bułgarii (Vidin i Pleven). Gamza jest wykorzystywana w produkcji czerwonego wina deserowego o jasnym, przejrzystym kolorze malin, o lekkim, odświeżającym smaku,
- Melnik jest gatunkiem, który rośnie jedynie w pobliżu miast Melnik, Petrich i Sandanski, położonych w południowo-zachodniej części Bułgarii. Wina wytwarzane z tej odmiany winogron charakteryzuje głęboki, ciemny, czerwony kolor. Zapach jest mieszanką, wiśni i ziół z domieszką dębu i tabaki. Melnik świeżo po wytworzeniu ma bardzo intensywny, ostry smak, który z upływem lat łagodnieje.
- Dimyat jest odmianą białych winogron, używaną w produkcji aromatycznego, białego wina i brandy. Posiada owocowy aromat z akcentem brzoskwini. Smak jest łagodny i przyjemnie odświeżający. Wina powstałe z odmiany Dimyat można kupić praktycznie w każdym popularnym kurorcie w pobliżu Warny jak np. Kraniewo oraz w rejonie Shumenu i Starej Zagory.
- Mavrud jest jedną z najstarszych odmian winorośli, wykorzystywanej w produkcji bułgarskiego wina. Produkcja wina z tego gatunku odbywa się w pobliżu miast Asenovgrad, Pazardzhik i regionów Rodopów. Wino ma kolor rubinowy i jest znacznie gęstsze niż w/w o smaku zdominowanym przez owoce leśne i przyprawy.
Jedyne muzeum wina na Półwyspie Bałkańskim w którym można spróbować wymienionych odmian wina, znajduje się w miejscowości Pleven, w uroczym parku Laylaka, w pobliżu tamy Totlebenov.
Muzeum zostało otwarte w 2008 roku i zostało umiejscowione w jednej z jaskiń parku Kaylaka. Nie bez powodu wybrano Pleven jako miejsce dla muzeum – miasto ma długą tradycję i jest jednym z największych centrów przemysłu winnego w Bułgarii. Było pierwszym miastem w którym otwarto państwową uczelnię w 1890 roku. w której kształcili się specjaliści z dziedziny uprawy winorośli i wytwarzania wina, a w 1902 r. otwarto tu Krajowy Instytut Wina.
Architektura muzeum jest imponująca. Naturalna jaskinia została przebudowana na kształt krzyża. W historycznej części jaskini można podziwiać przedmioty i rysunki połączone z historią produkcji wina oraz specyfikację technologii wykorzystywanej do produkcji w różnych regionach kraju. Ponadto muzum wypełniają beczki, pojemniki w przeszłości wykorzystywane w produkcji, rogi i pozostałe naczynia, które służyły do spożywania wina.
Jako część wycieczki po muzeum goście mogą spróbować najważniejszych produktów, a także nauczyć się rozpoznawać poszczególne typy win na krótkim kursie z udziałem someliera. Podczas degustacji, goście poznają interesujące i użyteczne fakty, np. jak poprawnie trzymać szklankę, jak dopasować wino do potrawy, czego należy szukać w kolorze, aromacie, smaku i posmaku testowanych win. Kolekcja muzeum zawiera m.in wina datowane na 30-90 lat oraz prawie 6000 butelek współczesnych win z różnych regionów i od różnych producentów.