Z pięknymi krajobrazami i widokami rozciągającymi się z górzystego wybrzeża po skaliste wnętrze, turystyka górska w Czarnogórze może być jednocześnie niezwykle relaksująca, jak i wyjątkowo trudna i wymagająca. Każda grupa wiekowa, a także niezależnie od kondycji i umiejętności, każdy znajdzie w Czarnogórze odpowiednie dla siebie trasy i szlaki górskie. Czarnogóra dysponuje bardzo dobrą siecią schronisk górskich, a w małych wioskach można wynająć z podstawowym wyposażeniem, ale czyste pokoje. W niektórych obszarach w chatach górskich przeprowadzane są prace remontowe, część jest nieczynna, ale Krajowa Organizacja Turystyki i lokalne kluby górskie pracują nad tym, by wyremontować i ponownie otworzyć te obiekty w jak największej ilości w wielu obszarach. Również w odległych, opustoszałych obszarach lub małych wioskach oferowane są proste szałasy pasterskie.
Jeśli mamy swoją bazę noclegową w Zatoce Kotor , warto wybrać się na jednodniową wyprawę na Górę Orijen, położoną blisko granicy z Chorwacją i łatwo dostępną z Herceg Novi. Widoki z góry są wspaniałe, rozciągają się na całą Zatokę Kotor, w kierunku Chorwacji i wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Poprowadzone tu szlaki są różnej długości i trudności, zatem każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Dłuższe, 2-3 dniowe wycieczki wzdłuż wewnętrznej granicy płaskowyżu Zatoki Kotorskiej mogą być organizowane z Góry Orijen na Górę Lovcen (wysoko nad Kotorem). Jest to wspaniała wyprawa, na którą naprawdę warto się wybrać. Decydując się na rozszerzenie wycieczki poprzez przejście pobocznych szlaków, można odbyć wspaniałą, tygodniową wędrówkę. Pierwsze trzy dni takiego wyjścia można tak zorganizować, by zakończyć przejście w Kotorze. Na południu kraju są rewelacyjne szlaki wokół Jeziora Szkoderskiego. W połączeniu z wycieczką statkiem i wizytą w Shkodra (Albania) i Stari Bar (Czarnogóra) oferują bardzo spokojną i relaksującą wędrówkę. Północ Czarnogóry to możliwość wejścia na Zabljak Biogradską Górę, przejście przez Kanion Tary (drugi najgłębszy na świecie, po Wielkim Kanionie w USA) oraz wędrowanie przez ogromne lasy, wzdłuż jezior i płaskowyżami. Region ten oferuje mnóstwo turystycznych atrakcji, które zapewnią moc doświadczeń.
Szeroki wachlarz miejsc noclegowych usatysfakcjonuje każdego. Od pięciogwiazdkowych luksusowych pensjonatów górskich z gabinetami spa, do prostego zakwaterowania ze śniadaniem, w gospodarstwach turystycznych czy prostych drewnianych chat pasterskich. Więcej informacji na temat Czarnogóry, miejsc noclegowych,organizacji wakacji oraz atrakcji turystycznych można przeczytać na naszaczarnogora.pl.
Najwyższe szczyty Czarnogóry sięgają ponad 2500 m n.p.m., obfitują w rzeki, kaniony, płaskowyże i zalesione doliny. Teren jest naprawdę rozległy i wymaga odpowiedniego sprzętu, doświadczenia i znajomości warunków lokalnych, które pozwolą na bezpieczne przejście najwyższych partii. Przed wyjściem w wysokie góry warto odpowiednio zaopatrzyć się w wodę i jedzenie, zorientować się, gdzie są najbliższe służby ratownicze i w jaki sposób można się z nimi skontaktować. Koniecznie trzeba kogoś poinformować o swojej trasie i planowanym czasie powrotu.