Singapur jest jednym z 20 najmniejszych krajów świata, mniejszym od Nowego Jorku. Temperatura jest stała przez cały rok – w granicach 27 stopni C. Zamiast pór roku występuje pora mokra oraz sucha. Singapur to drugie najbardziej zaludnione państwo na świecie, skupiające około 5 milionów mieszkańców, gdzie 90% populacji żyje w drapaczach chmur. Guma do żucia jest tu zakazana. Nieodpowiednie zachowanie karane grzywną a nawet i chłostą! Najwieksze i najbardziej skomplikowane architektonicznie budynki znajdują sie na południu Singapuru w samym jego aktualnym centrum tzw. Marina Bay Sand. Jeszcze 4 lata temu tzw. down town Singapuru nie mógł poszczycić się żadną budowlą, dziś jest jednak inaczej.
Wybudowany Marina Bay Sand hotel, to w sumie trzy drapacze chmur wgięte w łuk, zainspirowane
talią kart, około 9 milionów kwadratowych powierzchni pokryte inżynieryjnym dziełem sztuki z
największym na świecie basenem wielkości 10 basenów olimpijskich umieszczonym na
platformie trzech wież. Architektura kompleksu konsultowana była także z mistrzami feng
shui.
[wp_ad_camp_1]
SkyPark jest dłuższy niż trzy boiska futbolowe, z ogrodami, resturacjami i obserwaturium z panoramicznym widokiem miasta. Marina Bay Sands z pierwszym kasynem w Singapurze jest wyceniana na ponad 8 miliardów dolarów i ma trzykrotnie zwiększyć turystykę, przy czym ma się stać ikoną hazardową tak samo jak Las Vegas. Największe i najdroższe kasyno na świecie z najbardziej niesamowitą architekturą, zaprojektowane przez światowej sławy architekta Moshe Safdie.
Największym wyzwaniem dla budowlańców było podniesienie 7 tys. ton żelaznego dachu i umieszczenie wieżach położonych na wysokości czterech tysięcy metrów. Druga niesłychanie trudna do wykonania architektonicznie budowla zaprojektowana przez Moshe to stojący przed kasynem muzeum sztuki i nauki, zwane witająca ręką Singapuru. Dach pozwala aby deszcz spływał kanałem 35 metrów w dół w samym jego centrum tworząc piękny wodospad. Muzeum jest bardzo ekologiczne, deszczówka używana jest w łazienkach w ramach Singapurskiego zielonego programu.
Budowla wygląda jak dziesięcio-palczasta dłoń, palce wystają około 60 metrów ponad ziemię. Muzeum posiada 21 galerii o powierzchni 4,800 metrów kw. Każdy z dziesięciu palców łapie duża dawkę światła dziennego. Klimatyzacja została zamontowana tuż przy
podłogach aby chłodzić powietrze jedynie na wysokości zwiedzających co pomaga zaoszczędzić wiele energii.
Singapur jest fascynującym krajem, który chciałabym kiedyś zobaczyć. Tylko czy dobrze pamiętam, w tym kraju guma do żucia jest zakazana i można wylądować w areszcie za jej posiadanie?
Tak to prawda 🙂 jest zakaz sprzedaży i używania gumy do żucia 🙂 więcej o ciekawych przepisach Singapuru tutaj