Stawy Milickie to największy kompleks stawów rybnych w Europie będący częścią największego w Polsce rezerwatu przyrody – Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy”. To unikalne miejsce stało się ostoją dla wielu gatunków roślin i zwierząt a w szczególności ptaków (występuje tu m. in.: czapla biała, kszyk, łyska, mewa śmieszka, bielik, myszołów, rybołów, kormoran, bocian czarny a czasem nawet pelikan różowy). Dolina Baryczy chroniona jest w ramach Europejskiej Sieci Natura 2000.
Region leżący zaledwie 60 km od Wrocławia i będący jednym z najbardziej malowniczych terenów Dolnego Śląska, stanowi mozaikę stawów, mokradeł, łąk i lasów. Wyprawa do Doliny to świetna propozycja na weekendowy wypad za miasto. Wybierając jeden z wielu sposobów zwiedzania można wspaniale wypocząć od jego zgiełku. Dobrze rozbudowana sieć szlaków i ścieżek umożliwia uprawianie wszystkich rodzajów turystyki nizinnej.
Dolina Baryczy pieszo: niespieszne wędrówki wśród stawów, lasów i pól pozwalają doświadczać turyście niesamowitej bliskości przyrody. Dobrze oznakowane szlaki piesze, łączące wszystkie najważniejsze atrakcje Doliny stanowią duże ułatwienie w wędrówkach. Propozycją dla rodzin z dziećmi są ścieżki przyrodnicze i dydaktyczne.
Dolina Baryczy rowerem: Park Krajobrazowy „Dolina Baryczy” to aż 87 040 ha, dlatego warto go zwiedzać na rowerze. Główne atrakcje i miejscowości połączone są znakowanymi szlakami. Duża liczba polnych i leśnych dróg umożliwia zwiedzanie według własnego pomysłu i uznania.
Szlaki Rowerowe:
Szlak pomarańczowy: Rowerowy Szlak Doliny Baryczy (Wąsocz-Żmigród-Sułów-Postolin-Milicz-Uciechów)
Szlak niebieski: Szlak Stawów Milickich (Grabówka-Sułów-Koruszka-Milicz-Ruda Milicka)
Szlak czarny: Szlak Kolei Wąskotorowej (Gruszeczka- Pracze-Postolin-Kaszowo-Milicz-Sławoszowice-Ruda Milicka)
Szlak bursztynowy: Pozwala dotrzeć bezpośrednio z Wrocławia lub Poznania. Od północy trasa wiedzie przez miejscowości: Baranowice-Olsza-Grabówka-Ruda Sułowska-Niezgoda i przez las w kierunku Trzebnicy.
Szlak czerwony – Trzebnicka Pętla Rowerowa (łączy Dolinę Baryczy z Wzgórzami Trzebnickimi i prowadzi przez: Barkowo-Żmigród-Ruda Sułowska-rezerwat Olszyny Niezgodzkie-Ruda Żmigrodzka-Jamnik – Staw Sieczkowski)
Autor: www.kayaktours.pl
Dolina Baryczy kajakiem: malowniczy szlak spływ kajakowy prowadzi rzeką Barycz stanowiącą oś Doliny. Wolny nurt rzeki sprawia, że ten sposób zwiedzania jest dostępny również dla mniej wprawionych turystów. W okresach wyższych stanów wód można spływać również mniejszymi rzekami, uchodzącymi do Baryczy. Przez najciekawsze tereny płyną Prądnia i Młynówka Sułowska.
Dolina Baryczy konno: amatorzy turystyki konnej również znajdą tu coś dla siebie. Ośrodki jeździeckie oraz sieć szlaków dają możliwość wypoczynku w siodle.
Niezależnie od tego, który sposób zwiedzania wybierzemy warto wziąć ze sobą lornetkę. Możliwość podglądania ptaków w ich naturalnych terenach lęgowych daje wiele frajdy zarówno dorosłym jak i dzieciom.
Piękny rejon i ciekawy artykuł. Faktycznie obserwowanie ptaków na stawach to niezapomniane przeżycie nie tylko dla ornitologa. Warto dodać, że na omawianym terenie znajdują się co najmniej dwie wieże do obserwacji ptaków (Grabownica i Radziądz)oraz kilka czatowni. Wszystko jedno, czy spływamy Baryczą kajakiem, czy jeździmy na rowerze albo spacerujemy między stawami, warto wejść na taką wieżę i popatrzeć na królestwo ptaków z nieco innej perspektywy.
Dodam tylko, że takie miejsca warto odwiedzać nie tylko w sezonie turystycznym – również późną jesienią, zimą czy wczesną wiosną bywa pięknie i przede wszystkim cicho. Każda pogoda – jak i pora roku – jest dobra, cudowna – parafrazując słowa Edwarda Stachury.
Jadę za kilka dni
Mam możliwość bycia w Dolinie Baryczy przez cały rok. „e-Mucha na szlak” popieram Twoje słowa. Przede wszystkim cisza, spokój i piękno natury. Naprawdę polecam wszystkim
Ps. Świetny artykuył