Zbliża się kolejny letni weekend i po raz kolejny zadajemy sobie pytanie „gdzie jechać”? Dwa dni to za mało na daleką wyprawę lecz jednocześnie w sam raz, gdy chcemy odkryć niesamowite miejsca w swojej okolicy. Dziś propozycja na jednodniową wycieczkę dla mieszkańców Dolnego Śląska i okolic. Godzinę drogi od Wrocławia (53 km lub 77 km, w zależności od wybranej trasy) leży wśród pól i lasów sielska, anielska wioska Lubiąż. Nie różniłaby się ona niczym od innych polskich wsi gdyby nie fakt, że na jej terenie znajduje się prawdziwy skarb – największe opactwo cysterskie na świecie!
Kompleks budowli imponuje swoim ogromem i majestatem. Wystarczy tylko wspomnieć, że ma on powierzchnię dwa i pół razy większą od zamku na Wawelu i posiada ponad 600 okien. Zespół klasztorny jest drugim co do wielkości obiektem na świecie (po kompleksie pałacowo-klasztornym Eskurial w Hiszpanii), posiada najdłuższą fasadę barokową w Europie (223 metry) a powierzchnia dachów wynosi 2,5 hektara.
Na zespół klasztorny składają się: bazylika, klasztor, pałac opatów, kościół św. Jakuba i zabudowania gospodarcze. Głównym pomieszczeniem reprezentacyjnym klasztoru jest Sala Książęca. To wspaniałe barokowe wnętrze ma niewiele sobie równych w całej Europie. Ogromna sala zajmuje dwie kondygnacje wschodniego skrzydła rezydencji opackiej. Wielkie okna umieszczone na trzech ścianach znakomicie współgrają z kolosalnej wielkości rzeźbami F. J. Mangoldta i gigantycznym plafonem namalowanym przez K. F. Bentuma. Równie ciekawe do zwiedzenia są jadalnia opata i refektarz letni.
Co ciekawe w Sali Książęcej organizowane są kameralne koncerty kwartetu Filharmonii Wrocławskiej. Dzięki uprzejmości obsługi miałam możliwość wzięcia udziału w jednym z nich. Wrażenia były niesamowite – połączenie pięknego wnętrza, wspaniałej muzyki i złotych promieni słońca wpadających przez ogromne okna było porażające.
Wokół klasztornego placu znajdują się budynki dawnych pomieszczeń gospodarczych: browar, dom rzemieślników, szpital, kancelaria, piekarnia, wozownia, spichlerz. W stodole urządzono Karczmę Cysterską, gdzie strudzeni wędrowcy zostaną uraczeni pysznym żurkiem i pierogami z grzybami.
Zespół pałacowo-klasztorny w Lubiążu jest cały czas remontowany, nad przywracaniem mu dawnej świetności czuwa Fundacja „Lubiąż” – grupa zapaleńców z Wrocławia i okolic zakochana w tym miejscu. Opactwo zwiedzać można codziennie w godz. 10-15, od kwietnia do października w godz. 9-18, bilety – 8 i 5 zł. W całości obiekt można zwiedzać w drugi weekend maja każdego roku w trakcie Nocy Muzeów.
Po obejrzeniu jednego z największych w Europie kompleksów klasztornych, warto udać się na spacer po najbliższej okolicy, ścieżką edukacyjną i obejrzeć XIX – wieczną zabudowę południowej części Lubiąża, rozsianą wzdłuż koryta Odry. Ścieżka edukacyjna ma swój początek na Placu Klasztornym, tuż przy wejściu do Pałacu Opatów i jest dobrze oznakowana.