Są takie miejsca na świecie, o których mówi się, że utworzenie ich nie było dziełem człowieka. Tak powstają teorie o piramidach, rzymskim Koloseum, Murze Chińskim, czy charakterystycznych kamiennych posągów moai na Wyspach Wielkanocnych. Te ostatnie są ‘najnowszym’ dziełem człowieka, ale my opowiemy Wam o czymś innym, starym niemal jak piramidy egipskie.
Z czym kojarzycie megalit? Budowle megalityczne? Poza studentami, bądź magistrami geologii pewnie niewielu z Was wie, o czym piszę. Jest to duży, nieobrobiony lub obrobiony w pewnym stopniu przez człowieka kamień. Stonehenge to megalityczna legenda, mit, który można w każdej chwili zobaczyć na żywo. Ponad 15 lat na zaszczytnej liście dziedzictwa światowego UNESCO, a także masa turystów odwiedzających tę niepowtarzalną budowlę tworzy z niej obiekt westchnień niejednego turysty. Tak, wiem – to dziwne, że ludzie wzdychają do kamieni.
[wp_ad_camp_1]
Konstrukcja, o ile można ją tak nazwać, znajduje początki w latach 2950 – 2900 p.n.e.! Niemal pięć tysięcy lat na powierzchni globu i to bez większych zniekształceń. A pomyśleć, że ledwie kilkuset letnia Kolumna Zygmunta w Warszawie musiała być rekonstruowana aż dwa razy – kłaniają nam się Polscy fachowcy.
Jak prawdopodobnie powstało Stonehenge? Zbudowano je – wyobrażaliście sobie? A tak poważnie, w konkretnych odstępach czasu, według naukowców stawiano kolejne masywy, niemal tak, jakby ludzie z południowej Anglii, gdzie stoi budowla, próbowali odmierzać za jej pomocą czas. Jeszcze przed pomysłem utworzenia tego miejsca, tereny Stonehenge mogły służyć za grób, jak donoszą raporty archeologów z 2008 roku.
[wp_ad_camp_1]
Oczywiście megalit doczekał się teorii spiskowych na swój temat i to z najróżniejszych epok, jak np. legenda arturiańska. W XII wieku niejaki Geoffrey z Monmouth w swojej księdze Historia Regum Britanniae stwierdził, że głazy mają zdolności lecznicze, a same sprowadzone były do Irlandii z Afryki.
Tereny, na których mieści się Stonehenge niejednokrotnie zmieniały właściciela, gdy królem został Henryk VIII. Dopiero w XX wieku Cecil Chubb wykupił 30 akrów ziemi wraz z ich główną atrakcją za niecałe 7 tys. funtów, a następnie oddał je w ręce Państwa. Obecnie okolica Stonehenge należy do ruchu Zaufania Narodowego, który w odpowiedni sposób nią zarządza.
W pewnym momencie Stonehenge zostało obiektem kultów religijnych czy nawet pogańskich, z uwagi na jego wielkie, historyczne znaczenie. Obecnie dostęp do masywu jest powszechny, a dosłownie kilka kilometrów obok stoi galeria handlowa, zatwierdzona przez Urząd Dziedzictwa Narodowego.
Na koniec pytanie do czytelników i oczywiście pasjonatów kultury, historii brytyjskiej. Jednemu z krajów tak spodobało się Stonehenge, że niewiele myśląc, stworzył na terenie tego państwa replikę. O jakie Państwo chodzi?