Wakacje, to czas letnich wyjazdów oraz podróży do egzotycznych zakątków całego świata. To także doskonała okazja do wykonania wyjątkowych zdjęć. Jak uwiecznić niepowtarzalne chwile, nawet w czasie najbardziej ekstremalnych wypraw podpowiada Ben Saunders, podróżnik i odkrywca, który w sierpniu br. planuje ekspedycję na Antarktydę. Ben Saunders wspólnie z firmą Nikon przygotował krótki poradnik.
Przedstaw tło wyprawy
Wiele ekspedycji, którym towarzyszyłem, zaczyna fotografowanie dopiero w momencie dotarcia na miejsce – „oto jesteśmy w obozie bazowym” lub „oto jesteśmy w Antarktyce”. Pamiętajmy, że historia treningów i przygotowań czy budowy obozu jest równie fascynująca, co sama ekspedycja.
Pokaż skalę wyzwania
Bardzo łatwo jest skoncentrować się na ujęciach pokazujących wydarzenia z bliska, eksponować detale i drobiazgach. Warto jednak, spojrzeć na wszystko z szerszej perspektywy, zilustrować skalę otoczenia, podróży i samego wyzwania.
Dokumentuj zarówno dobre, jak i gorsze chwile
Zawsze łatwiej jest robić zdjęcia, gdy świeci słońce, a humor i pogoda dopisują. Niektóre ze zdjęć, z których jestem najbardziej zadowolony, powstały jednak w momentach, kiedy sprawy miały się bardzo źle. Kilka moich autoportretów zrobiłem, gdy byłem naprawdę przygnębiony, a wszystko zmierzało w fatalnym kierunku. Dla mnie te zdjęcia są teraz tak samo ważne, jak piękne, malownicze ujęcia. Pamiętajmy, ważne są emocje.
Dobierz odpowiedni sprzęt
Zdarzyło mi się robić zdjęcia na cienkim, pękającym lodzie, z jedną myślą w głowie – „Muszę opowiedzieć tę historię”. Udało mi się to, ponieważ miałem odpowiedni aparat i mogłem szybko fotografować to, co się działo. W trudnych warunkach doskonale sprawdzają się „wszystkoodporne” aparaty kompaktowe, takie jak Nikon COOLPIX AW100. Wytrzymała i szczelna obudowa chroni urządzenie przed zimnem, wodą, kurzem, piaskiem oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Zaletą tego modelu jest także funkcja sterowania ruchowego, umożliwiającą zmianę ustawień i robienie zdjęć przez przesuwanie aparatu do tyłu i do przodu. To idealne rozwiązanie, gdy masz na dłoniach grube rękawice i nie chcesz ich zdejmować. Wyróżniającą cechą aparatu COOLPIX AW100 jest ponadto wbudowany moduł GPS, kompas elektroniczny i mapy, pozwalające na łatwe rejestrowanie danych geograficznych zdjęcia, orientację w terenie czy śledzenie trasy w podróży.
Ben Saunders jest badaczem polarnym. Stał się jednym z zaledwie trzech ludzi w historii, a zarazem najmłodszym odkrywcą, który samotnie dotarł na nartach do Bieguna Północnego. W momencie wyprawy, w 2004 r. miał zaledwie 26 lat.
W sierpniu 2012 r. Ben Saunders organizuje wyprawę na Antarktykę, podążając śladami kapitan Scotta, który zmarł podczas podróży powrotnej z Bieguna Południowego w 1912 r.
Więcej informacji na temat Bena Saundersa można znaleźć na: http://www.bensaunders.com.
Zachęcamy również do zapoznania się z przemówieniem Bena Saundersa z konferencji TED: