Nie ma w Polsce drugiego takiego miasta, jak Kraków. Żadne nie może się z nim równać jako świadkiem i pomnikiem ojczystych dziejów. Nigdzie indziej nie spotkamy się z takim skupiskiem zabytków najwyższej klasy i z tak nierozerwalnym splotem tradycji z nowoczesnością. Kraków posiada największy średniowieczny rynek w Europie, przy którym stoi historyczny kościół Mariacki. Bez zamku na Wawelu nie sposób poznawać dziejów Polski królewskiej. Bez zachowanego przez stulecia Starego Miasta, okolonego dawniej pasem warownych murów obronnych, a teraz zielonym pasem spacerowych Plantów, niepodobna objąć historycznego bogactwa polskiej kultury. Wielu uważa Kraków za miasto magiczne, i to nie tylko dlatego, że pod wawelską katedrą św. Gereona ulokowany jest według radiestetów jeden z najsilniejszych czakramów.
Głównym celem turystów, którzy z chęcią wynajmują apartamenty w Krakowie, jest Stare Miasto i Wawel. Wiele tych obiektów kryje w swych wnętrzach unikatowe skarby historii i kultury. Zamek na Wawelu to m.in. imponująca kolekcja ponad 130 arrasów — dekoracyjnych tkanin flamandzkich, wykonanych w XVI-wiecznych manufakturach brukselskich na zlecenie króla Zygmunta Augusta, a także Skarbiec Koronny z insygniami koronacyjnymi polskich władców i Zbrojownia, gdzie w gotyckiej i renesansowych piwnicach zgromadzono kolekcję broni i zbroi, w tym słynnej polskiej husarii. Katedra na Wawelu to potężny dzwon Zygmunt, odzywający się podczas najważniejszych wydarzeń i największych świąt, a w kryptach świątynnych nie tylko pamiątkami historii, ale i dziełami sztuki są wspaniałe grobowce królów i wieszczów narodowych. Kościół Mariacki przy Rynku Głównym kojarzy się z hejnalistą ogłaszającym południe z wyżyn strzelistej wieży, ale wewnątrz to przede wszystkim ołtarz Wita Siwosza, gigantyczne arcydzieło rzeźbiarskie późnego średniowiecza, gdzie obok wzniosłych scen religijnych artysta zobrazował ówczesne życie codzienne. Dominujące w centrum Rynku renesansowe Sukiennice kryją najświetniejszą Galerię Sztuki Polskiej XIX w.
W obrębie Starego Miasta skupiają się najpiękniejsze świątynie i najciekawsze spośród kilkudziesięciu muzeów Krakowa. Przy czym ich stan dalej się wzbogaca. Jesienią 2010 r. otwarte zostało najnowsze krakowskie muzeum podziemne, efekt prac archeologów pod Rynkiem Głównym. Szklanymi pochylniami i kładkami wędruje się ponad średniowiecznymi traktami miejskimi, z których najstarsze datowane są na XI w., ogląda osadę przedlokacyjną i skrzyżowanie dawnych dróg, Kramy Bogate i Wagę Wielką, fragmenty historycznych wodociągów i cmentarzysko. To oczywiście mały fragment tego, co można zobaczyć w Krakowie. Ale lepiej tu przyjechać i zobaczyć to na własne oczy, niż czytać o atrakcjach dawnej stolicy Polski.