Bulwersujące zjawiska i zaskakujące obyczaje. Okrucieństwo i zarazem umiejętność czerpania radości z życia. Taką Afrykę, zadziwiającą i pełną sprzeczności zobaczą widzowie PLANETE+ w filmach ujętych w dwa cykle dokumentalne: „Ta dziwna Afryka” i „Jak dobrze wyglądać w Afryce”, które stacja wyemituje w wakacje.
PLANETE+ podejmuje zawsze tematy nieszablonowe, poszerzające horyzonty, wywołujące dyskusje. Afryka, w swoim bogactwie i różnorodności wzbudza skrajne emocje – szokuje, intryguje, fascynuje. W lipcu i sierpniu stacja pokaże dwa cykle dokumentalne, które zaprezentują Czarny Ląd daleki od stereotypowych wyobrażeń.
„Tę dziwną Afrykę” rozpoczną w piątek 6 lipca „Zgwałcone. Wojna w Kongu” o przemocy seksualnej wobec kobiet jako broni wojennej i dalekosiężnej strategii wojskowej. Wypowiadają się ofiary i oprawcy, a film nie jest głosem potępienia, lecz pojednania. Sytuacja polityczno-gospodarcza i wszechogarniające korupcja zostaną przedstawione w „Kradzione tuczy. Afrykańscy prezydenci”, a traktowanie Czarnego Lądu jako śmietniska dla odpadów zachodnich korporacji w „Africa needs protection”. Film „Krew w twoim telefonie” ujawnia powiązania przemysłu telefonii komórkowej z nielegalnym wydobyciem surowców i sponsorowaniem wojny w Kongu, a „Ciesz się biedą!” mówi o tym, że w interesie wielu organizacji finansowych i charytatywnych, m.in. ONZ, Banku Światowego, Lekarzy bez Granic, jest… utrzymywanie biedy w Afryce. Tematyka religijna została podjęta w „Muti. Mord rytualny” – porusza kwestię przestępstw o podłożu okultystycznym, popełnianych na Zachodzie przez emigrantów z Afryki. Ich ofiary pozbawiane są części ciała lub krwi, które mordercy spożywają, aby posiąść zdrowie zabitego. „Karawana z książkami. Wielbłądzia biblioteka w Kenii” to z kolei dokument o jedynej na świecie bibliotece na czterech nogach. Dzięki niej dzieci nomadów mają okazję po raz pierwszy w życiu dotknąć książki.
Cykl „Jak dobrze wyglądać w Afryce?” rozpoczną w piątek 13 lipca „Swenkowie” o Zulusach z Johanesburga, którzy w każdy weekend zamieniają robocze kombinezony na garnitury od najlepszych francuskich krawców i stają do rywalizacji o tytuł najbardziej eleganckiego. Bycie swenką to też pielęgnowanie poczucia własnej wartości, szacunku do siebie i innych. Z kolei „Niedziela w Brazzaville” to film o marzeniach o lepszym życiu. Biedna i ogarnięta wojną stolica Konga jest postrzegana jako najgorsze miasto do życia na świecie. Paradoksalnie właśnie tutaj powstają subkultury wielkiej mody, a ludzie chodzą w najmodniejszych ubraniach od YSL, Prady i Versace. Na zakończenie cyklu stacja PLANETE+ pokaże „Afrykańskie piękności. Niezwykłe fryzury Malijek” – dokument o opartej na starodawnej tradycji sztuce układania włosów w Malezji.
Premiery w cyklu „Ta dziwna Afryka”:
„Zgwałcone. Wojna w Kongu” – piątek, 6 lipca, godz. 21:10
„Muti. Mord rytualny” – sobota, 7 lipca, godz. 23:10
„Kradzione tuczy. Afrykańscy prezydenci” – poniedziałek, 9 lipca, godz. 21:45
„Ciesz się biedą!” – piątek, 20 lipca, godz. 21:00
„Africa needs protection” – niedziela, 5 sierpnia, godz. 20:45
„Karawana z książkami. Wielbłądzia biblioteka w Kenii” – niedziela, 5 sierpnia, godz. 21:45
„Krew w twoim telefonie” – piątek, 10 sierpnia, godz. 20:45
Premiery w cyklu „Jak dobrze wyglądać w Afryce?”:
„Swenkowie” – piątek, 13 lipca, godz. 20:50
„Niedziela w Brazzaville” – niedziela, 29 lipca,, godz. 20:45
„Afrykańskie piękności. Niezwykłe fryzury Malijek” – niedziela, 29 lipca, godz. 21:45
PLANETE+ to pierwszy polski kanał dokumentalny. Stacja została uruchomiona w 1996 roku. Ramówkę wyróżniają wyselekcjonowane dokumenty z całego świata oraz bogactwo i różnorodność tematów, których centralnym punktem jest człowiek – jego historia, pasje, osiągnięcia. Filmy emitowane w PLANETE+ poszerzają horyzonty, kreują opinie, pobudzają do refleksji i dyskusji. Co tydzień stacja oferuje ponad 20 godzin premierowych filmów w jakości HD, w ramach wieczornych pasm: „Współczesny świat”, „Filmowe dochodzenia”, „Nasza planeta”, „Nauka i technika”, „Historia”, „Portrety”, „Seans PLANETE+”, „Społeczeństwo” i „PLANETE+ DOC”. PLANETE+ jako jedyny kanał dokumentalny w Polsce emituje pasmo z filmami dokumentalnymi dla dzieci „Mała Planeta”. Od 2005 roku stacja jest tytularnym partnerem festiwalu filmowego PLANETE DOC. PLANETE+ jest dostępny – spośród platform cyfrowych – wyłącznie w CYFRZE+ oraz w najlepszych sieciach kablowych w całej Polsce. Łączny zasięg stacji to blisko 3,8 mln gospodarstw domowych. Producentem i nadawcą kanału PLANETE+ jest spółka CANAL+ Cyfrowy, operator platformy CYFRA+ i nadawca kanałów telewizyjnych HD: ale kino+, PLANETE+, MiniMini+, teleTOON+ / HYPER+, kuchnia+, DOMO+. Więcej informacji: www.planeteplus.pl i www.facebook.com/telewizjaPLANETEplus.