Większość turystów odwiedzających Aveiro natychmiast udaje się nad morze, aby korzystać z doskonałej pogody, wdychać jod i cieszyć się widokiem wspaniałych plaż. Jednak walory krajobrazowe i zdrowotne pobliskiego wybrzeża, nie stanowią jedynych dla których warto odwiedzić to miasto. Aveiro posiada bogatą historię do której zalicza się czas dobrobytu w okresie średniowiecza oraz moment całkowitego upadku w XVI w. Miasto przez kilkaset lat było jednym z najważniejszych portów handlowych Portugalii, aż do momentu w którym rzeka Vouga wystąpiła z brzegów i zamuliła zatokę. Rozległe bagna, powstałe w wyniku powodzi, doprowadziły do zniszczenia portu i były bezpośrednią przyczyną epidemii malarii, która pochłonęła tysiące ofiar.
Odbudowę portu rozpoczęto dopiero 1809 r. Podmokłe tereny osuszono i wykopano prowadzący do morza kanał aby zapobiec ponownemu zalaniu miasta. Wraz z ponownym otwarciem portu nastąpiła wyraźna poprawa sytuacji ekonomicznej miasta. Jedyną pozostałością po mokradłach są płytkie, przybrzeżne laguny, obecnie jedna z atrakcji miasta. Stare miasto Aveiro położone jest nad kanałami dzięki którym bardzo często nazywane jest „Portugalską Wenecją”. Kanałami pływają kolorowe łodzie wożące turystów, którymi można popłynąć do laguny, oddzielonej pasem lądu od Atlantyku. Podczas wycieczki można obejrzeć Rota da Luz, czyli stojące wody.
Turyści spędzający wczasy w Portugalii, planując wizytę w Aveiro powinni zarezerwować dwa ostatnie tygodnie sierpnia. Co roku, ma w tym czasie miejsce największa lokalna uroczystość – Festa da Ria (Święto Ujścia Rzeki). W mieście organizowane są wówczas pokazy tańców ludowych oraz wyścigi płaskodennych łodzi używanych do połowu glonów zwanych „barco moliceiro”. Architekturę miasta charakteryzują kamienice wykonane w stylu Art Noveau oraz domy wyłożone ceramicznymi płytkami „azulejos”. Miasto ma też ciekawe zabytki: kościół Igreja da Misericordia z mozaikami ozdabiającymi fasadę, klasztor karmelitów z XVII w. oraz mieszczący Muzeum Aveiro, Klasztor Convento de Jesus z XV w.