Daleko na Atlantyku, ok. 1600 km od zachodniego wybrzeża Portugalii, leży dziewięć wulkanicznych wysp (tworzących archipelag) znanych ze swojej niezwykłej scenerii, bujnej roślinności i spokojnego stylu życia mieszkańców. Jeśli marzycie o wyjątkowym urlopie pośrodku oceanu, otoczeni kwiatami rosnącymi na ciepłej ziemi wśród źródeł geotermalnych. Jeśli chcielibyście zjeść obiad przygotowany w gejzerze to mamy dla was idealną propozycję – Azory.
Archipelag Azorów składa się z dziewięciu wulkanicznych wysp należących do Portugalii – São Miguel, Flores, Corvo, Faial, Pico, Graciosa, Terceira, Santa Maria i Sao Jorge. Tutaj nie ma hałaśliwych turystów i tłumu leżaków pokrywających plaże. Są za to liczne jeziora w kraterach wygasłych wulkanów (np. Jezioro Niebieskie i połączone z nim Jezioro Zielone czy Jezioro Ognia), zielone góry i spokojne portowe osady z brukowanymi uliczkami oraz wspaniałymi barokowymi kościołami.
[wp_ad_camp_1]
Archipelag Azorów rozpościera się na długości 650 km i dzieli na trzy grupy. Na wschodzie znajdują się Santa Maria i Săo Miguel. Głównymi miastami środkowej grupy pięciu wysp są Horta na Faial, popularny port przestankowy dla jachtów przepływających Atlantyk, oraz historyczne miasto Angra do Heroísmo na Terceirze. Stąd można dotrzeć na wyspy Săo Jorge, Graciosa i Pico, na której znajduje się najwyższy szczyt Portugalii wulkan o wysokości 2351 m. Najdalej na zachód wysunięte są wyspy Flores i Corvo często nawiedzane przez sztormy.
Za wyjątkowością Azorów przemawia fakt, że Parkowi Naturalnemu Faial na Azorach przyznano nagrodę EDEN (European Destinations of Excellence – Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne). Nagrody te przyznawane są miejscom, będącym najlepszym przykładem zrównoważonego rozwoju turystycznego. Wyróżnienie to otrzymują lokalizacje, w których zregenerowano lokalne dziedzictwo kulturowe i/ lub naturalne, a następnie stworzono w nich ośrodki turystyczne, stymulujące dalszy rozwój tego miejsca.
[wp_ad_camp_1]
Park Naturalny Faial charakteryzującej się różnorodnością flory, fauny, form geologicznych oraz kultury i tradycji lokalnych. Składa się on z 13 obszarów chronionych, które obejmują 30 km kw. lądu oraz 189 km kw. morza. Znalazły tu schronienie zagrożone gatunki zwierząt i rzadkie rośliny m.in. wiecznie zielony wrzosiec azorski. Na obszarze chronionym pomiędzy wyspą Faial i Pico można obserwować wiele chronionych gatunków morskich: małe skorupiaki, barakudę atlantycką, żółwia karetta i delfina butelkonosego.
Oferta Parku Naturalnego Faial jest naprawdę bogata. W Casa do Parque można poznać i wybrać najodpowiedniejsze dla siebie szlaki (do dyspozycji turystów są trasy piesze, rowerowe i konne) oraz obejrzeć film o parku. Natomiast zlokalizowane w starej latarni Centrum Informacji o Wulkanie Capelinhos wyjaśnia geologiczny fenomen tego podwodnego wulkanu, który wybuchł w 1957 roku, oraz wulkaniczne pochodzenie wyspy Faial. Zachwyceni turyści opowiadają o wizycie w Ogrodzie Botanicznym (Jardim Botânico do Faial), posiadającym ogromną kolekcję endemicznych roślin Azorów, roślin leczniczych a także egzotyczne gatunki flory z całego świata.
Jaka jest najlepsza pora roku na zwiedzanie Azorów? Patrząc na te zdjęcia myślałem, że to jakaś Indonezja, a tu taka niespodzianka 🙂