Już niedługo wakacje. Warto więc zastanowić się jak najlepiej ubezpieczyć swoje zdrowie. Przecież wybierając się za granicę nigdy nie wiemy, co nas może tam spotkać. Wybierając się na urlop, warto pamiętać, że przezorny jest zawsze ubezpieczony. Jakie ubezpieczenie turystyczne zdrowia jest najlepsze?
Możliwości dwie
Do wyboru mamy dwie możliwości. Kupujemy polisę turystyczną – jest korzystna zwłaszcza w sytuacji, gdy turyści zachorują i są narażeni są na wysokie koszty leczenia lub wydarzy się tragedia – umrze bliska osoba. Taki rodzaj polisy umożliwia również wykupienie dodatkowych opcji ubezpieczenia, np.: następstwa nieszczęśliwego wypadku. W krajach Unii Europejskiej warto natomiast mieć jeszcze Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dzięki niej turysta może korzystać z opieki medycznej na obszarze całej Unii Europejskiej w ramach polskiego obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Aby otrzymać EKUZ, trzeba złożyć wniosek w NFZ. Powinno się jednak pamiętać, że EKUZ nie pokrywa w pełni całego procesu leczenia, transportu z miejsca wypadku do szpitala, a także zakupu niezbędnych lekarstw i środków opatrunkowych. Dlatego warto mieć te dwa ubezpieczenia razem.
EKUZ
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zaświadcza o uprawnieniach do korzystania ze świadczeń medycznych przez osobę ubezpieczoną, jak również przez rencistów i emerytów wraz ze swoimi rodzinami, przebywających w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Kartę EKUZ wydaje się na nazwisko posiadacza. Jest to więc dokument osobisty. Okres jej ważności ustala się za każdym razem inaczej i jest on uzależniony przede wszystkim od czasu trwania pobytu za granicą. Prawo do posiadania EKUZ posiadają osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia, objęte decyzją wójta, burmistrza lub prezydenta, kobiety w ciąży, w czasie porodu lub połogu, osoby nieubezpieczone z polskim obywatelstwem i zamieszkałe na terytorium Polski, które nie są pełnoletnie.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana jest głównie w celach związanych z zagranicznym wyjazdem. Dotyczy to pracy za granicą (delegacja, szkolenie, własna działalność gospodarcza, dyplomacja), nauki (szkoła, studia) jak również obejmuje praktyki studenckie, poszukiwania pracy przez bezrobotnego, ale i wyjazdów stricte turystycznych. Aby otrzymać kartę EKUZ, należy złożyć odpowiedni wniosek w oddziale wojewódzkim lub Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia – stosownym ze względu na miejsce zamieszkania.