Ciekawym i dość niecodziennym sposobem na spędzenie wakacji jest rejs barką po rzekach i kanałach Europy. Taka wycieczka wodnym szlakami daje uczestnikom możliwość spojrzenia na odwiedzane krainy z zupełnie innej perspektyw. Jest także świetną okazją do aktywnego spędzenia czasu na kąpielach, wędkowaniu, a także do relaksu i wypoczynku w otoczeniu natury.
Niezależnie od tego, którą z tras rejsów wybierzemy np. po Francji, Niemczech, Holandii, Włochach, Irlandii, czy Polsce możemy liczyć na duże, choć różniące się od siebie atrakcje. Na wielu trasach żegluga przebiega praktycznie bez przepraw śluzowych. Na innych można podziwiać imponujące rozwiązania inżynieryjne. W zależności od rodzaju trasy możemy wybrać: rejsy 3-5 dniowe, tygodniowe, 2-tygodniowe, 10, 11-dniowe, rejsy tam i z powrotem oraz w jedną stronę.
Bardzo ciekawe w takiej wyprawie jest to, że barkę można prowadzić samemu bez licencji! I podobno nawigowanie barką jest łatwe i nie wymaga żadnego doświadczenia. Rejs zaczyna się i kończy w określonej bazie. Przed wypłynięciem w rejs pracownik obsługi technicznej objaśnia działanie urządzeń na barce, przedstawia zasady prowadzenia barki i zademonstruje jak należy manewrować barką.
Zazwyczaj pierwszą noc spędza się w bazie w celu dokładnego zapoznania się z barką i sprawdzenia wyposażenia. Trasy rejsu proponowane przez zajmujące się tym firmy zostały zaplanowane tak, aby nie przekraczać bezpiecznej prędkości tzn.: 8 km/h na kanałach i 10 km/h na rzekach. W zależności od trasy, z włączonym silnikiem, powinno pływać się od 3-5 godzin dziennie. Organizatorzy zapewniają, że na trasie można zatrzymywać się wszędzie: w marinach z pełną infrastrukturą, w portach miejskich lub w dowolnym miejscu na rzece/kanale.
Barki, na których można spędzić niezapomniane wakacje wyposażone są w przestronny salon, wygodne koje, łazienkę z WC i prysznicem. Kabiny sypialniane nie są duże, ale każda wyposażona jest w pojemne szafki oraz umywalkę. Kuchnia zwana kambuzem posiada kompletne wyposażenie kuchenne, niezbędne do przygotowywania posiłków. Podstawowym wyposażeniem barek są: lodówka, kuchenka gazowa, zlew, wyposażenie kuchenne. Na barkach jest miejsce na rowery. Można także w podróż zabrać ze sobą zwierzęta domowe.
Jedną z ciekawych tras na rejs barką, są okolice Meklemburgii, najsłabiej zaludnionej części Niemiec. Ten typowo rolniczy region może poszczycić się Wielkimi Jeziorami Meklemburskimi, których jest w sumie ok. 1000 (większość z nich łączy się ze sobą). Żeglowanie w otoczeniu lasów i łąk to wspaniały sposób na relaks i wypoczynek. Po drodze warto zwiedzić rokowy zamek w Rheinsberg, przyjrzeć się niezwykłym domom na łodziach w Mirow. Miłośnikom przyrody będą zachwyceni Parkiem Narodowym Muritz.
Nie wiedziałem o tym, że takie barki mają tyle udogodnień na swoim pokładzie 🙂 interesujący artykuł.
Wszystko zalezy od zasobności portfela, można wynająć prawdziwe „pałace na wodzie” :), dziękuję 🙂
Bardzo ciekawy pomysł z tymi barkami, kiedyś będąc na wycieczce w Egipcie zauważyłam podobne barki turystyczne na Nilu, teraz czas na Polskę :).
Bardzo ciekawy sposób spędzenia wypoczynku. Nieograniczone możliwości i te krajobrazy. Byłem kiedyś na takim rejsie kilkudniowym jachcikiem. Fakt, że po polskich rzekach, ale i tak pozostało w pamięci jako piękna przygoda.
Wypoczynek na wodzie to moja ulubiona urlopowa opcja. Na barce wakacji jeszcze nie spędzałem, wolę żagle;)