Wiosna nieśmiało daje o sobie znać. Tu wyjrzy słonko zza chmur, tam temperatura podskoczy o parę stopni, w innym miejscu się zazieleni, pierwsze kwiaty zaczynają nas zachwycać kolorami. I jak tu nie planować pierwszych wiosennych wycieczek weekendowych? 🙂 Dla tych, którzy nie mają na taką wycieczkę pomysłu mamy propozycję – weekend w okolicach Żywca.
Wszyscy, którzy chcą się wyrwać z miasta i obcować z przyrodą powinni udać się w pierwszej kolejności nad Jezioro Żywieckie, potężny zbiornik leżący na granicy Kotliny Żywieckiej i Beskidu Małego. To malowniczo wcięte pomiędzy niewysokie szczyty jezioro jest wspaniałym terenem wypoczynkowo-rekreacyjnym i dużą atrakcją zarówno okolicy. To istny raj dla wodniaków, wędkarzy, ludzi gór, a nawet dla grzybiarzy.
Jezioro Żywieckie jest sztucznym zbiornikiem retencyjnym, który powstał w 1966 roku na Sole niedaleko Żywca. Zbiornik ten ma długość 8 km, szerokość 2 km i głębokość ok 20 m. Co pewnie ucieszy turystów odwiedzających jezioro po raz pierwszy, jego brzegi są świetnie zagospodarowane. Pełno tu widokowych, górskich tras turystycznych (pieszych i rowerowych) są także plaże, np. bezpłatne kąpielisko strzeżone w zatoczce Moszczanka. Największą atrakcją jeziora jest możliwość uprawiania wszelakich sportów wodnych. Dla miłośników takich dyscyplin powstały tu liczne szkółki żeglarskie i pływackie oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego i rowerów.
W pobliżu jeziora znajdziemy kolejną atrakcje okolicy Górę Żar. Leży ona w Międzybrodziu Żywieckim ok 15 km od Żywca. Na zboczu góry znajduje się stok narciarski i kolejka szynowa podobna do tej na Gubałówce. U podnóża siedzibę ma klub szybowcowy.
Po dużej dawce kontaktu z przyrodą warto odwiedzić wyjątkowe miejsce – Muzeum Browaru Żywiec. W muzeum muzeum pokazano między innymi historię browaru, uliczkę z XIX wieku, karczmę galicyjską, sposób warzenia piwa oraz wystawę wyrobów browaru. Wielkim powodzeniem cieszy się degustacja piwa w Karczmie Galicyjskiej. Muzeum można zwiedzać codziennie (oprócz poniedziałku) w godz. od 10.00 do 18.00. Koszt biletu obejmującego zwiedzanie Muzeum i Browaru wraz z unikalnym pamiątkowym gadżetem i degustacją piwa lub soku to koszt 30 zł.
Miłośników historii zainteresuje z pewnością Stary Zamek w Żywcu, od 2005 roku siedziba Muzeum Miejskiego. W Starym Zamku zwiedzić można m.in. dział etnograficzny, dział historii i sztuki, dział przyrody, dział archeologii. W dziale naukowo-oświatowym organizowane są wystawy czasowe i tematyczne. Dla spragnionych nie tylko przyjemności dla umysłu, ale i dla żołądka znajduje się tu Kawiarnia „Rycerska”. Muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku od godz. 9.00 do 17.00, w sobotę i niedzielę od 9.00 do 16.00.
Druga – po Starym Zamku – rezydencja żywiecka to Pałac Habsburgów, zwany często Nowym Zamkiem. Powstał on w wyniku przebudowy barokowych oficyn otaczających Stary Zamek pod koniec XIX w. Obok zamków znajduje się 26 hektarowy park, którego początki sięgają XVII w.
Najlepsze biesiady tylko w Żywcu! 🙂
Potwierdzam – bardzo urokliwy i ciekawy region i chyba zbyt mało popularny.
Przyznaje, że Żywiec i okolice to piękny region. Chyba każdy się zgodzi, że mało promowany w mediach ogólnokrajowych.
Dość poważnie mnie zachęciliście do zwiedzania waszego regionu 😉 zobaczymy czy starczy czasu wiosenną porą 😀
Od dzieciństwa mieszkam na Żywiecczyźnie i uważam, że nasz region wciąż czeka na odkrycie. Oczywiście jest kilka miejsc przyciągających turystów, ale o kilku miejscach wciąż przyjeżdżający nie wiedzą.