Na jednym końcu spektrum znajdują się ci, którzy uważają, że niezależnie od tego, co dzieje się na świecie, życie nie powinno się zatrzymywać. Ci ludzie wykorzystują każdy pretekst, by wyjechać na wakacje i urlop. Na drugim biegunie są osoby, którym problemy całego świata zdołały zepsuć ukochane wakacje. Choć większość z nas, mając praktyczne podejście, znajduje się gdzieś pośrodku, to jednak to, co ma pierwszeństwo, jest kwestią wyboru.
Każdy z argumentów przemawiających za powstrzymaniem się od podróży wydaje się dość oczywisty: kiedy nasi bliźni cierpią, nie wypada im pobłażać. Należy raczej skoncentrować swoją energię, czas i środki finansowe na pomocy potrzebującym. Wyjazd na wakacje lub urlop może poczekać na lepsze czasy. Trudno jest ignorować trwającą agresję Rosji. Przejęcie przez nią terytorium Ukrainy i konflikt na wschodzie, który toczy się blisko europejskich granic, przeraża nas. Jesteśmy przecież sąsiadami. A w czasie wojny nie wypada zapraszać przyjaciół czy rodziny na wyjazdy czy wakacje. Ustalenie, czy dobrze jest wybrać się na wakacje lub urlop do Europy w czasie wojny, wymaga uwzględnienia wielu czynników. Aby zdecydować, czy jest to właściwe posunięcie, czy też nie, trzeba rozważyć różne perspektywy, w tym perspektywę Ukrainy, Europy i samego podróżującego.
Podróżowanie przestało być częścią codziennego życia, a stało się rodzajem luksusu, na który najchętniej się decyduje, gdy ma się czas i pieniądze. W czasach kryzysu gospodarczego i niepewności na świecie wiele osób opóźnia swoje podróże lub całkowicie się od nich powstrzymuje. Choć zawsze zdarzają się wyjątki, wynikające z różnych okoliczności, decyzja o odłożeniu podróży nie zawsze wynika ze strachu czy egoizmu. Ale strach nie jest jedynym powodem, dla którego ludzie rezygnują z podróży i wakacji. Wiele osób uważa również, że odpowiedzialne przygotowanie się do ataków terrorystycznych i konfliktów wymaga, aby oni również pozostali w domu. A więc to głównie na poziomie uczuć wygrywają argumenty przemawiające za pozostaniem w domu.
Podróżować czy nie?
Jak przekonują internauci, wakacje są ważne nie tylko dla relaksu, ale także dla zachowania sprawności fizycznej i psychicznej. Wypoczęta osoba jest w stanie lepiej pomagać innym. Jeśli czujesz się dobrze, będziesz w stanie skuteczniej pomagać. To, czy planować wakacje i urlopy w kontekście wojny na Ukrainie, zależy od każdego człowieka. Jeśli ktoś jest przytłoczony tym, co widzi, i czuje się bezsilny, to nie wyobraża sobie, jak może w ogóle pomóc – popieram ten punkt widzenia. Ale jeśli człowiek jest dobrze zorganizowany i ma wystarczająco dużo czasu, to można połączyć pracę z wypoczynkiem. Pomaganie i podróżowanie nie wykluczają się wzajemnie.
Artykuł powstał przy współpracy z Portalem Mieleckim https://www.villa-lapassion.pl/